Skip links

MODZELE

Modzele należą do bolesnych zmian skórnych występujących na stopach. Skóra na stopach zawsze jest nieco grubsza, ponieważ ta część ciała jest szczególnie narażona na skręcenia i silne obciążenia podczas chodzenia.

Czym są modzele?

Modzel (z łac. tyloma callus) jest to ograniczone zgrubienie warstwy rogowej naskórka, które spowodowane jest przez powtarzalny ucisk. Modzele występują najczęściej w obrębie podeszwy stopy, mają żółtawy odcień.  Ból, który powstaje pod wpływem ucisku na nerwy i naczynia krwionośne, stanowi duży dyskomfort, który skutecznie utrudnia codzienne funkcjonowanie.  Przyczyną powstawania modzeli jest noszenie zbyt ciasnego, wysokiego obuwia, zaburzenia statyki ciała oraz płaskostopie.

Powstawanie modzeli

Modzele należą do bolesnych zmian skórnych występujących na stopach. Skóra na stopach zawsze jest nieco grubsza, ponieważ ta część ciała jest szczególnie narażona na skręcenia i silne obciążenia podczas chodzenia. Zdarza się jednak, że tkanka skórna zaczyna przesadnie narastać, powstają zgrubienia i zrogowacenia. Zazwyczaj modzele tworzą się na śródstopiu i w tylnej części pięty, przez co znacznie utrudniają swobodne poruszanie się. Przyczyną powstania modzeli są źle dopasowane buty, zły sposób stawiania stopy oraz deformacje w obrębie kości stopy. Głównym objawem modzeli jest pieczenie stopy podczas chodzenia.

Leczenie

Leczenie polega na regularnym wykonywaniu zabiegów podologicznych oraz noszeniu wygodnego obuwia. Pomocne jest również zastosowanie odciążeń oraz wkładek ortopedycznych.