Skip links

PĘKAJĄCE PIĘTY I POTLIWOŚĆ STÓP

Popękane pięty objawiają się występowaniem szczelin i rozpadlin skórnych na piętach.Na skórze stóp znajduje się około 250 000 gruczołów potowych – więcej niż na jakiejkolwiek innej części ciała. Pot jest zupełnie naturalny

Pękające pięty

Czasami podeszwa stopy jest bardzo odwodniona, przez co skóra staje się sucha, szorstka, a nawet popękana. Przyczyną może być cieplejsza pogoda latem, wrażliwa skóra, obcierające buty, zbyt duży ciężar ciała. Popękaną skórę należy jak najszybciej zregenerować, odciążyć, ponieważ pęknięcia mogą się pogłębiać i sięgać głębszych warstw skóry, powodując ból i pieczenie, pękanie zwłaszcza na piętach.

Popękane pięty objawiają się występowaniem szczelin i rozpadlin skórnych na piętach. Podczas chodzenia i stania, gdy na piętach spoczywa cały ciężar ciała, skóra powinna się lekko rozciągać. Jeżeli jest to niemożliwe z powodu przesuszenia i braku elastyczności naskórka, skóra pęka.

Jak zapobiegać popękanym piętom i je niwelować? 

Do pielęgnacji popękanych pięt stosuj specjalne kremy na popękane pięty. Należy regularne korzystać z zabiegów podologicznych oraz stosować preparaty zmiękczające, które przywrócą piętom miękkość i gładkość.

 

Potliwość stóp

Dlaczego stopy się pocą? 

Na skórze stóp znajduje się około 250 000 gruczołów potowych – więcej niż na jakiejkolwiek innej części ciała. Pot jest zupełnie naturalny. Utrzymuje miękkość i elastyczność skóry oraz kontroluje temperaturę stóp. Nieprzyjemny zapach zapach stóp podczas pocenia, spowodowany jest przez bakterie, których namnażaniu się w butach sprzyja ciepło i wilgoć. Atakują one cząsteczki potu, powodując ich rozkład i wydzielanie nieprzyjemnego zapachu.

Jak zapobiec nieprzyjemnemu zapachowi stóp? 

Aby pozbyć się nadmiernej potliwości stóp, należy nosić skarpety wykonane z naturalnych materiałów, np. bawełny, oraz buty, które umożliwiają stopom oddychanie, dzięki czemu zmniejszają rozwój  grzybów i bakterii powodujących nieprzyjemny zapach.

Innym sposobem jest używanie dezodorantów do stóp i butów, które eliminują nieprzyjemne zapachy. Przy nadmiernej potliwości należy stosować antyperspiranty do stóp, jednak równie ważna jest higiena stóp oraz noszenie butów wykonanych z przewiewnych, naturalnych materiałów.

Przy nadmiernej potliwości stóp, dłoni, pach oraz innych partii na ciele można również wykonać zabieg z użyciem toksyny botulinowej.