ODCISKI
Odciski zazwyczaj zajmują małe obszary zgrubionego naskórka, które pojawiają się w wyniku zwiększonego nacisku, tarcia lub biomechanicznych problemów ze stopami.
Czym są i jak powstają odciski?
Miejsca, gdzie skóra jest stwardniała mają zazwyczaj żółte zabarwienie i owalny kształt. Tworzą się na wierzchniej i zewnętrznej stronie palców u stóp, na podeszwach stóp oraz na piętach. Są rezultatem ciągłego napięcia, nacisku, ocierania, któremu poddawane są stopy. Mogą powodować uczucie pieczenia i przenikliwego, punktowego bólu.
Odciski zazwyczaj zajmują małe obszary zgrubionego naskórka, które pojawiają się w wyniku zwiększonego nacisku, tarcia lub biomechanicznych problemów ze stopami.
Jakie są najczęstsze objawy odcisków?
Zwróć uwagę na następujące objawy:
- Pogrubiony, twardy obszar skóry,
- Twardy guzek na skórze,
- Obszar woskowatej lub suchej skóry,
- Ból lub nadwrażliwość w miejscu stwardnienia.
Rodzaje odcisków:
- Twarde odciski – Pojawiają się w górnych częściach, na szczytach lub bokach palców i stóp. Posiadają twardy środek, który uciska końcówki nerwów i może powodować ból.
- Miękkie odciski – Znajdują się najczęściej między palcami, a ich przyczyną jest ciepło i wilgoć, występujące w tych miejscach. Mimo że są miękkie, również mogą wywoływać ból.
Chociaż odciski i zrogowaciały naskórek uważa się często za zjawiska tożsame, w rzeczywistości są to dwa różne urazy. Zrogowaciały naskórek powstaje wyłącznie na podeszwie stopy.
Co jest przyczyną powstawania odcisków?
- Przyczyn powstawania odcisków jest kilka, ale najbardziej powszechna to źle dobrane obuwie.Zbyt luźnie buty powodują ślizganie się stopy (co powoduje nadmierne tarcie), natomiast zbyt ciasne wywierają nacisk na poszczególne części stopy (na przykład obuwie na wysokim obcasie wywiera ucisk na palce).
- Niewłaściwe stawianie stóp, długie okresy spędzone w pozycji stojącej, często powtarzane ruchy (na przykład podczas uprawiania sportów), a także nacisk wywierany na stopę.
- Starsi ludzie częściej cierpią na odciski, ponieważ wraz z upływiem lat skóra staje się coraz cieńsza i zapewnia mniejszą amortyzację, co przyczynia się do powstawania odcisków. Kościste stopy są również bardziej narażone na odciski z powodu braku naturalnej amortyzacji.
- Czasami odciski są symptomem innych przypadłości, na przykład haluksów lub młotowatych palców.
Jak zapobiegać powstawaniu odcisków?
Odciskom można zapobiegać nosząc odpowiednio dopasowane obuwie, które nie powoduje zbędnego tarcia stopy.
Przed założeniem buta należy upewnić się, że stopa jest zupełnie sucha (mokra lub wilgotna stopa ulega wzmocnionemu tarciu). Suche stopy trą mniej o wnętrze buta i dzięki temu są znacznie mniej narażone na ucisk.
Zalecane jest regularne korzystanie z zabiegów podologicznych oraz zakładanie plastrów lateksowych bądź filcowych na miejsca szczególne narażone na występowanie odcisków.